Doğru Spor Yapmak İçin 10 Kural

Doğru Spor Yapmak İçin 10 Kural

1. Spora başlamadan en az 1 buçuk saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz. Egzersiz sırasında midenin dolu olmaması gerekir. Ama çok açım dayanamıyorum diyorsanız bir elma yada muz yiyebilirsiniz.

2. Hareketler tamamen zihinsel konsantrasyonla ve doğru yapılmalıdır. Yaptığınız hareketlerden aldığınız verimi artırmak için çalıştığınız bölgeye zihnen yoğunlaşın.

3. Doğru nefes alıp vermesini öğrenin ve bunu daima uygulayın.

4. Çalışma sırasında ısınan vücudunuzu hava cereyanına maruz bırakmayın. Aksi halde hasta olabilirsiniz.

5. Antrenman sırasında ilk olarak geniş kasları (bacak, sırt, göğüs, omuzlar) sonra daha küçük kasları çalıştırmak şeklinde olmalıdır. Sebebi küçük kasları erken yorarsanız, geniş kasları çalıştırmak için gereken hareketler sırasında güçlük çeker ve başarısız olursunuz.

6. Egzersiz sonrası birkaç pasif esneme hareketi yapın. Bu, hem ısınan kaslarınızı uzatmaya yarar hem de ertesi gün sizi kas ağrısından kurtaracaktır.

7. Spor yapmak için pahalı spor salonları yerine, evde küçük – büyük, genç – yaşlı herkesin yapabileceği plates egzersizlerini tercih edebilirsiniz. Doğru nefes alış verişleriyle bütünleştirip ince ve dik bir duruşa sahip olursunuz.

8. Egzersiz, birbirine bağlı ve devamlı bir hareket akışı içinde yapılınca doğrudur. Hareketler, acele edilmeden her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamadan yapılmalıdır. Birkaç tane dengeli ve yavaş hareket, saatlerce yapılan gelişi güzel hareketten daha verimlidir.

9. Haftalık en az 3,en fazla 5 gün 30-40 dakika yapacağınız egzersiz ruhsal, zihinsel ve bedensel sağlığınız için yeterli olacaktır.

10. Olumlu ve pozitif düşünce gücünüze inanın. Sağlık öncelikle dingin bir zihinden başlar. Ruhsal, zihinsel ve bedensel sağlığınızı korumak için kendinize her gün 30 dakika zaman ayırın.

 

Bu Makale 362 Kez Okundu!

Yorumlar

Son Gönderiler

28-07-2015 362

Gündem Osman Kavala Kimdir?

osman kavala kimdir? osman kavala dün tutuklandı [...]

28-07-2015 362

Gündem EHLİYET SINAV SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

ehliyet sınavı sonuçları [...]

28-07-2015 362

Teknoloji Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan

Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan [...]

Sosyal Medya