Uzun Boylular DİKKAT

Uzun Boylular DİKKAT

Boy ve kanser ilişkisini inceleyen İsveçli araştırmacılar uzun boyluların kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğunu saptadı.


50 yıl boyunca 5 milyon kişi üzerinde yapılan çalışmaya göre uzun boyluların kansere yakalanma riski daha fazla. Çalışma, İsveç'in Karolinska Enstitüsünde yapıldı. Buna göre, her 10 santim uzunluk, kanser riskini kadınlarda yüzde 18, erkeklerdeyse yüzde 11 artırıyor. Kadınlarda meme kanseri riskindeki artış yüzde 20'ye ulaşırken, hem kadın hem de erkeklerde cilt kanserine yakalanma riski yüzde 30 daha fazla oluyor.


Bazı uzmanlar uzun boylularda daha fazla hücre bulunduğunu, dolayısıyla da kanser riskinin daha fazla olmasının doğal olduğunu belirtiyor. Çalışmada bununla birlikte uzun boylu olmanın, kansere yakalanmak için tek başına risk faktörü olmayacağı vurgulanıyor.


Uzun boylu olanların endişeye kapılmasına gerek olmadığını kaydediliyor. Uzmanlar, kanser riskini azaltmak için sigaradan uzak durmayı, fazla alkol tüketmemeyi, sağlıklı beslenmeyi ve egzersiz yapmayı tavsiye ediyor.


50 yıl boyunca 5 milyon kişi üzerinde yapılan çalışmaya göre uzun boyluların kansere yakalanma riski daha fazla.

 

Bu Makale 240 Kez Okundu!

Yorumlar

Son Gönderiler

09-10-2015 240

Gündem Osman Kavala Kimdir?

osman kavala kimdir? osman kavala dün tutuklandı [...]

09-10-2015 240

Gündem EHLİYET SINAV SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

ehliyet sınavı sonuçları [...]

09-10-2015 240

Teknoloji Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan

Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan [...]

Sosyal Medya