Rus Akademisyen Gizli Planı Deşifre Etti

Rus Akademisyen Gizli Planı Deşifre Etti

Rusya Bilimler Akademisi Sistem Analizleri Enstitüsü Kıdemli Araştırma Görevlisi Piontkovski, Rusya'nın Suriye'de DAEŞ petrolüyle ilgili ticarette "diplomatik perdeleme" yaptığını söyledi.

Rusya Bilimler Akademisi Sistem Analizleri Enstitüsü Kıdemli Araştırma Görevlisi Dr. Andrey Piontkovski, AA muhabirine Moskova'da yaptığı açıklamada, Rusya Savunma Bakanlığı'nın terör örgütü DAEŞ'in petrol satışıyla ilgili Türkiye'ye yönelik suçlamalarının Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nce, "Petrol taşıyan tırlar bizim" sözleriyle çürütüldüğünü vurguladı. Rus uzman, Moskova yönetiminin, DAEŞ'in petrol ticaretine ilişkin iddiaları Türkiye'ye yöneltmesinin arkasında "DAEŞ-Esed bağlantısının ortaya çıkmasını önleme çabası" olduğuna dikkati çekti.

Piontkovski, DAEŞ'in petrolü Esed'e sattığını ve bazı Rus şirketlerin de bu süreçte yer aldığını ifade ederek, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın da "diplomatik perdeleme" sağladığını iddia etti. ABD'den önce Rus gazeteci Aleksey Venediktov'un, 21 Kasım'da, DAEŞ petrolünün ana alıcısının Esed olduğunu söylediğini bildiren Piontkovski, kendisinin de bu konu üzerine çalışarak bazı makaleler kaleme aldığını ancak Rus basınının konuya ilgi göstermediğini ifade etti. DAEŞ'in Esed güçleri için tehdit oluşturmadığını savunan Piontkovski, "Türkmenler, Esed rejimiyle savaşıyor ve DAEŞ'le hiçbir bağlantıları yok. Putin onları Türkmen oldukları için değil Esed muhalifi oldukları için bombalıyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

Bu Makale 304 Kez Okundu!

Yorumlar

Son Gönderiler

19-12-2015 304

Teknoloji Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan

Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan [...]

19-12-2015 304

Aşk Erkeklerle Nasıl Konuşulur ?

Erkeklerle sohbet etme tüyoları bu haberde! Erkeklerin sevdiği sohbet konuları nelerdir ? [...]

19-12-2015 304

Aşk İç çamaşırı Renk seçimine Göre Kadınların Karakteri

Güçlü, hırslı, dominant kadınların tercihi. Siyah iç çamaşırı tercih eden kadınlar genelde hırslı ve güçlü iş hayatında başarılı kadınlar olarak [...]

Sosyal Medya