Haber Nedir?

Haber Nedir?

Haber, hem güncel hem de insanları ilgilendiren ilginç bir olayın nesnel bir yaklaşımla ve tamamen gerçeğe uygun olarak sunulmasıdır. İnsanlığın en eski çağlarından bu yana geçen süreç boyunca haber hepimiz için önemli bir husus olmuş ve daima değerini korumuştur. İnsan duyarlı bir varlık olduğu için sadece kendi hayatlarında olanları değil ayrıca etrafında olanları da bilmek ister. Bu da haberin günümüzden asırlar sonra bile insan için ne kadar büyük bir anlam ifade edebileceğinin ispatı niteliğindedir.

Haberler ulaştırıldığı kanallara göre sözlü, görsel, yazılı veya hepsi bir arada olan akışlardan oluşabilir. Örneğin bir gazeteyi elimize aldığımızda haber alıcı olan biz tarafımıza yalnızca yazılı ve görüntülü olarak ulaştırılacakken televizyondan aldığımız bir haberde bu üç ögeye de yer verilebilmektedir.

Haberler hangi ögeyi kullanıyor olursa olsun mutlaka genele hitap etmeli, söz sanatlarından uzak ve yalın bir dille anlatılmadır.  Haberler daima ya ilginç ya önemli ya da dikkat çekecek bir konuya sahip olmalıdır. Ünlü bir söz ve ilke olarak tekrardan hatırlatmak gerekirse  “Bir köpeğin insanı ısırması haber değildir, bir insanın bir köpeği ısırması bir haberdir.” Bu sözle aktarılmak istenen ana düşünce haberlerin daima ilgi çekici olması ve mutlaka belli bir kitleyi ilgilendirebilecek bir konuyu tema edinmesi gerektiğidir.


 

Nedir?

Bu Makale 311 Kez Okundu!

Yorumlar

Son Gönderiler

19-05-2016 311

Gündem Osman Kavala Kimdir?

osman kavala kimdir? osman kavala dün tutuklandı [...]

19-05-2016 311

Gündem EHLİYET SINAV SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

ehliyet sınavı sonuçları [...]

19-05-2016 311

Teknoloji Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan

Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan [...]

Sosyal Medya