Diyaliz Hastalarına Zararlı Meyveler

Diyaliz Hastalarına Zararlı Meyveler

Hava sıcaklığının artmaya başladığı şu günlerde, diyaliz hastalarını uyaran Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, vücutta biriken suyun, birçok sağlık problemine zemin hazırladığını söyledi.

Yaz ayları güzel havalarla birlikte meyve çeşitliliği ve su tüketimini de beraberinde getiriyor. Gereğinden fazla meyve ve su tüketimi diyaliz hastaları için belirli riskler taşıyor. Böbreklerin korunması için su tüketimini savunan uzmanlar, diyaliz hastaları için ise su ve meyve tüketiminin asgari düzeyde tutulmasının üzerinde ısrarla duruyor.

Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde diyaliz hastalarına uyarılarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever: “Böbrek hastalıklarını önlemek amacıyla tavsiye ettiğimiz bol su tüketimini, diyaliz hastaları için önermiyoruz. Diyaliz hastalarının böbreklerinin çalışmaması nedeniyle sıvı birikimine yol açan sıvı alımının artması bir çok olumsuzluğu da beraberinde getirebilir. Diyaliz hastalarının bol su tüketimi tansiyonu yükseltebileceği gibi kalp yetmezliği ve ödem riskini arttırır. Diyaliz hastaları vücutlarında biriken suyu sadece diyalizle beraber atabilirler. Hasta, yüksek oranda sıvı tüketmiş ise tedavi sırasında bu suyun vücuttan dışarı çekilmesi kramp ve ani tansiyon düşmelerine yol açacaktır. Yaz ayları diyaliz hastalarının beslenme düzenlerinde en çok dikkat etmeleri gereken dönemler arasındadır” diye konuştu.

 

Bu Makale 291 Kez Okundu!

Yorumlar

Son Gönderiler

21-05-2016 291

Gündem Osman Kavala Kimdir?

osman kavala kimdir? osman kavala dün tutuklandı [...]

21-05-2016 291

Gündem EHLİYET SINAV SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

ehliyet sınavı sonuçları [...]

21-05-2016 291

Teknoloji Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan

Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan [...]

Sosyal Medya