Peynirin İyisi Nasıl Anlaşılır?

Peynirin İyisi Nasıl Anlaşılır?

Her kahvaltıda  severek yediğiniz peynirin iyi peynir olduğundan emin misiniz? Peynir seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız,Biz Bilgi Birikimim olarak peynirin iyisi nasıl anlaşılır ve peynir seçerken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşıyoruz.

Peynir seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Üzeri homojen pürüzsüz olmalıdır. Ne çok çabuk kırılmalı ne de zor kesilmelidir.
 • Peynirin kendine özgü rengi olmalı ve her yeri aynı renkte olmalı. Peynirin içinin bazı kısımları pembe renkteyse almayın.
 • Donuk, kirli beyaz renkli peynirler kaliteli değildir. Peynir bıçakla bölünüp bir kesit alındığında, yapısının homojen, pürüzsüz ve lekesiz olması gerekir.
 • Eğer özel bir peynir değilse küflü olmamalı.
 • Kendine özgü bir tadı olmalı ve yabancı tat ya da koku içermemeli.
 • Kültürlü beyaz peynir, klasik beyaz peynire göre daha yumuşak olmalı. Fiziksel olarak parçalanmaya daha yatkın olmalı.
 • Peynir ne fazla sert, kuru, kırılgan, kolay ufalanabilir olmalı, ne de çok yumuşak…
 • Peynirin ambalajının bozulmamış olması gerekir.
 • Havayla temas etmemesi gerekir.
 • Rengi parlak ve beyaza yakın olmalıdır.
 • Peynirde yabancı kokular duyulmamalı; özellikle fermante olmuş maya kokusu taşımamalı.

Peynirin faydaları nelerdir?

Peynir enerji değeri yüksek ve protein, kalsiyum ve B2 vitamini yönünden zengin bir besindir. Bu saydığımız besinlerin tek tek faydasını inceleyecek olursa;

Protein, hem tokluk verir hem de vücudun yağ yakmasını hızlandırır. Diyet yapıyorsanız, bir öğünde mutlaka peynir tüketmelisiniz.

Kalsiyum, kemikleri güçlendirir  ve diş sağlığını korur. Ayrıca, metabolizmayı hızlandırır ve vücudun daha çok kalori yakmasını sağlar. Ayrıca peynirin içerisinde, faydalı bakteriler vardır. Mide ve bağırsak sağlığını güçlendirir. Hazımsızlık ve mide yanmasını önler.

B2 vitamini ise; Şeker seviyesini dengelemeye yardımcı olur,  Amino asit ve yağ işlenmesine yardımcı olur ayrıca yaşlanmayı yavaşlatır. Bir çok hastalığa faydalı olan B2 vitamini düzenli olarak alındığında başta kolesterol, astım, kanser, lösemi gibi önemli hastalıklar olmak üzere bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

 

Bu Makale 263 Kez Okundu!

Yorumlar

Son Gönderiler

25-05-2016 263

Teknoloji Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan

Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan [...]

25-05-2016 263

Aşk Erkeklerle Nasıl Konuşulur ?

Erkeklerle sohbet etme tüyoları bu haberde! Erkeklerin sevdiği sohbet konuları nelerdir ? [...]

25-05-2016 263

Aşk İç çamaşırı Renk seçimine Göre Kadınların Karakteri

Güçlü, hırslı, dominant kadınların tercihi. Siyah iç çamaşırı tercih eden kadınlar genelde hırslı ve güçlü iş hayatında başarılı kadınlar olarak [...]

Sosyal Medya