Kış Mevsiminin Vazgeçilmezi: Hamsi Tava

Kış Mevsiminin Vazgeçilmezi: Hamsi Tava

Malum kış aylarındayız. Hamsiler tezgahlarda yer almaya başladı. Biz de hamsiyi tezgahlardan alıp evinize getirelim dedik. Tabi hamsi tava tarifini de ????

Malzemeler 

-Dilediğiniz ölçüde hamsi

-yaklaşık bir çay bardağı mısır unu

-tuz

-yarım çay bardağı sıvı yağ

Yapılışı

Öncelikle hamsiler temizlenmemişse temizlemeniz gerekiyor. Balığın kafasının aşağısıyla kuyruk bitimine varmadan önceki bölge arasını bıçakla keserek içini temizleyin. Temizlerken balıklara hafif şekilde un serperseniz elinizden kaymasını bir nebze önlemiş olursunuz. Temizlediğiniz balıkları iyice yıkayıp bir süzgece  ya da temiz bir kağıdın üzerine alın. Bir süre balığın sudan arınmasını bekleyin. Bu arada yaklaşık yarım çay bardağı sıvı yağı geniş bir tavaya alıp ocağı yakın. Yağ kızarken balıkları tuzlayın. Yağı arada kontrol etmeyi unutmayın. Geniş bir kaba yaklaşık 1 çay bardağı mısır ununu alın ve balıkları una bulayın. Baharat seviyorsanız mısır ununa ekleyebilirsiniz. Yağ kızınca ocaktan alıp balıkları tavaya yerleştirin ama öyle gelişigüzel değil,  kuyrukları ortada kalacak şekilde yerleştirin. Balıkları tek sıra halinde ve aralarında boşluk kalmayacak şekilde sıralamalısınız. Tavayı ocaktan almamızın sebebi balıklarının hepsinin aynı anda pişmesini istememiz. Yerleştirdikten sonra tavayı kısık ateşe koyup pişmeye bırakıyoruz. Altının pişip pişmediğini anlamak için acele etmeyin. Balıkların üst tarafının rengi değiştiyse altını kontrol edin. Kontrol ettiğinizde ve altının piştiğinden emin olduğunuzda tavanın üzerine o ölçüde bir kapak yerleştirin ve ters çevirin. Bu aşamada tavaya yeni sıvı yağ eklemeniz gerekiyorsa ekleyin ve balıkların pişmemiş tarafını tavaya yerleştirin. Balıkların bu tarafı da piştiğinde hamsi tavamız servise hazır oluyor.

Afiyet olsun…

 


Bu Makale 197 Kez Okundu!

Yorumlar

Son Gönderiler

27-05-2016 197

Teknoloji Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan

Golden Mines ile oturduğun yerden para kazan [...]

27-05-2016 197

Aşk Erkeklerle Nasıl Konuşulur ?

Erkeklerle sohbet etme tüyoları bu haberde! Erkeklerin sevdiği sohbet konuları nelerdir ? [...]

27-05-2016 197

Aşk İç çamaşırı Renk seçimine Göre Kadınların Karakteri

Güçlü, hırslı, dominant kadınların tercihi. Siyah iç çamaşırı tercih eden kadınlar genelde hırslı ve güçlü iş hayatında başarılı kadınlar olarak [...]

Sosyal Medya